Savo-Karjalan keikka 2006

Reittikuvaus (huom. viime hetken muutokset mahdollisia).

Kauempaa keikalle saapuvia ajatellen on ke/to väliseksi yöksi varattu majoituspaikkoja Heinävedeltä, Valamon Luostarin hotellista ja vierasmajasta. Heinävesi- Joensuu väli on 65 km.
Halukkaiden tulee itse ilmoittaa Valamoon 15.5.2006 mennessä, mikäli haluaa yöpyä siellä puh. (017) 5701 504 tai (017) 5701 505, myyntipalvelu on avoinna arkisin klo 9-16. Ilmoita myös arvio tuloajastasi, jos tulet klo 18.00 jälkeen.
Hinnat (eivät sisälly keikan osallistumismaksuun) 2 hengen huoneissa: 25,00€/hlö vierasmajassa tai 45,00€/hlö hotellissa, sisältäen aamiaisen. Puffet ruokailumahdollisuus klo 19.00 asti.
Tilatessa ilmoitettava varaustunnus "Vetku". Joensuuhun keskiviikkona saapuvilla on mahdollisuus pysäköidä veteraanikuorma-autonsa Suomen kiitoautot Oy:n terminaalialueelle os. Lukkotie 9 (Kajaanin tien varrella). Tulosta ilmoitettava Oki Mikkoselle puh. 0500 271 721.

Torstaina 8.6.2006. Savo-Karjalan Keikka alkaa.

 • klo 9.00 Keikan osallistujat kokoontuvat Suomen Kiitoautot Oy:n terminaalialueelle Joensuussa. Yhtiön historiaan, toimintoihin ja terminaaliin tutustuminen ja aamukahvit.Osallistujille jaetaan ajokansiot ja ajoneuvokilvet sekä selvitetään ajon käytännön järjestelyt. Autot järjestäytyvät siten, että vanhimmat osallistujat kulkevat jonon keulalla.
 • klo 10.30 Kolonna starttaa matkaan poliisin avustuksella läpi Joensuun kaupungin keskustan.
  Veteraanimoottoripyöräklubin jäsenet tulevat avustamaan ajo-opastuksessa ja risteysajon turvaamisessa koko keikan ajan.
 • Saavumme Ylämyllyllä sijaitsevalle Mantsinen Group Ltd:n konepajalle, joka on alansa johtavia kuormauslaitevalmistajia.
  Tutustumme konepajan tuotantoon ja nautimme kaupungin ja yrityksen yhteisesti tarjoaman keittolounaan.
 • Automuseo Myllyn Vanhat Autot on seuralaistemme tutustumiskohde.
 • Museokuorma-autojen kulkue jatkaa matkaansa Liperin kautta kohden Arvinsalmen lauttaa.
  Lauttamatkan jälkeen autot pysäköidään Rääkkylän kirkon edustalle. Rääkkylän kunta tarjoaa piirakkakahvit Rääkkylän yrittäjien kustantaessa seurakuntasalin käytön.
  Tauon aikana on mahdollisuus tutustua Suomen kauneimman titteliä kantavaan puukirkkoon.
 • Matka jatkuu edelleen Kiteelle, jonka keskustassa on varattuna P-alue.
  Osallistujat majoittuvat osaksi Kiteen Hovi hotelliin, osaksi Kiteen Evankelisen kansanopiston majoitustiloihin. Opistolla majoitus tapahtuu 2-4 hengen huoneissa, mieluisat kumppanit olisi hyvä sopia ennakkoon.
 • Kiteen kunta esittäytyy tasokkaassa auditoriossa, joka on n. parinsadan metrin kävelyetäisyydellä majoituspaikoista.
  Illastamme viereisessä koulukeskuksessa ja nautimme paikallisten harrastajien järjestämästä viihdeohjelmasta.

 

Perjantaina 9.6.2006

 • Aamiaiset nautittuamme jatkamme matkaamme Kesälahdelle, jonka koulukeskuksen alueella esiinnymme paikalliselle yleisölle. Ajo jatkuu edelleen Punkaharjulle, jossa ensimmäiseksi tutustumme FinnForest Oy:n tuotantolaitoksiin. Nautimme lounaan henkilöstöravintolassa, jonka jälkeen siirrymme Punkaharjun kauneudestaan maailmankuululle vanhalle harjutielle.
 • Suomen Metsämuseo Lusto ottaa vieraansa vastaan iltapäivän päätteeksi, esitellen keikkalaisille monipuolisesti Suomen tärkeimmän luonnonvaran hyödyntämistä kautta aikojen.
 • Majoitus ja illallinen Punkaharjulla tapahtuu perinteikkäässä Kuntoutus- ja hyvinvointikeskus Kruunupuistossa. Kruunupuisto on osa Punkaharjun kansallismaisemaa Saimaan kauneimmalla paikalla.

 

Lauantaina 10.6.2006

 • On aikainen herätys, sillä kolonnamme saapumista odottanevat jo savonlinnalaiset sankoin joukoin.
 • Ajamme kierroksen kaupungin vilkkaan kesätorin sivuitse ja pysäköimme historialliset ajokkimme klo 9.00 niille erityisen hyvin sopivalle paikalle, Savonlinnan Maakuntamuseon ympärille aivan Olavinlinnan edustalle.
 • Suomen Kuljetus ja Logistiikka SKAL ry:n VIP-henkilöitä noudamme paikalle arvokkaasti museobussilla heidän liittokokouspaikastaan Savonlinna-salista.
 • Veteraanikuorma-autojen seura ry luovuttaa tilaisuudessa kuljetusalan etujärjestölle vetoomuksen ’eri tahojen yhteistyön tehostamisesta kuljetuskulttuurin perinnetallennuksessa ja sen yhteiskunnallisen arvostuksen kohottamisessa’.
 • Savonlinnan tapahtuma on osa uutta valtakunnallista ’Museoajoneuvon päivä’ tapahtumasarjaa, jonka eräänä toteuttajana on myös Veteraanikuorma-autojen seura ry.
 • Savonlinnasta matkamme jatkuu seuraavaksi Rantasalmelle, jonka keskustassa sijaitseva Oskari - Linnansaaren luontokeskus kertoo elävästi itäsuomalaisesta luonnosta ja tarjoaa loistavat puitteet tähän idylliseen seutuun tutustumiseen.
  Lounastamme luontoaiheisten tietoiskujen lomassa ja esittelemme perinnetallennustyötämme pysäköintialueella rantasalmelaisyleisölle.
 • Maantie kutsuu keikan osallistujia vielä kerran, nyt määränpäämme on Pieksämäki.
  VR on toiminut seudun ”veturina” vuosikymmeniä ja on edelleenkin hyvin merkittävä työllistäjä ison konepajansa ansiosta. Tavoitteenamme on vierailla tällä vaunukaluston kunnossapitoon erikoistuneella konepajalla.
 • Seuralaisillemme olemme varanneet mahdollisuuden tutustua bussikyydin avulla Partaharjun puutarhan toimintaan. Konepajavierailun jälkeen matkaamme vielä Pieksämäen keskustaan, jossa autot pysäköidään kaupungintalon P-alueelle.
 • Majoitumme viereiseen Hotelli Savon Solmuun, jonka ravintolassa nautimme ”virallisen” keikan juhlapäivällisen sekä illastamme osin omatoimisen, osin ”rekkamies” Matti Eskon siivittämän ohjelman tunnelmissa.

 

Sunnuntaina 11.6.2006

 • klo 9.00 jatkamme Veteraanikuorma-autojen seura ry:n keskeytettyä kevätkokousta ja saamme kuulla hallituksen tulevaisuuden suunnitelmista sekä evästämme seuran luottamushenkilöitä toiminnan kehittämisessä.
 • Kokouksen ja keskustelutilaisuuden jälkeen eräät nimetyt autot osallistuvat vielä hieman tavallisuudesta poikkeaviin perinnetallennustalkoisiin seuran äänitysryhmän taltioidessa niiden persoonallisia moottori- ja vaihteistoääniä.

 

Osallistumismaksu on 175,00 €/henkilö ja se on maksettava viimeistään 20.5.2006 mennessä.
Ilmoittautumiset tulee suorittaa viimeistään 12.5.2006 mennessä.

Keikan järjestelyistä vastaavina toimivat

 • Joensuu – Savonlinna Osmo Mikkonen, p. 0500 271 721
 • Savonlinna – Pieksämäki Olavi Nenonen, p. 0400 700 511